Tırnak batması, sert tırnağın yumuşak dokuyu sıkıştırıp tahriş etmesi sonucu oluşan ağrılı bir tırnak problemidir. Bu süreçte sıklıkla enfeksiyon ve kronik yaralar görülebilir. Genellikle ayaklarda ve birinci parmakta görülür. Parmakta kızarıklık, şişlik, iltihap ve şiddetli ağrı olabilir.

Tırnak Batmasının Nedenleri

* Parmakları sıkıştıran dar ayakkabı giyme
* Yanlış tırnak kesimi (çok kısa kesmek ve törpülememek)
* Darbeler ile oluşan tahriş
* Kilo sebebiyle tırnağın ete gömülmesi ve baskı oluışması
* Genetik faktörler

Tırnak Batmasında Podolojik Uygulamalar

Podoloji ile uygulanan tırnak batması sağaltım yöntemleri yaygınlaşmadan önce tırnak batması sorunları cerrahi olarak çözümleniyordu. Tırnak çekme ve lateral revizyon denilen kısmi olarak batan tırnağın alınması gibi cerrahi yöntemlerin yerini, tırnağa tel takma uygulamaları ve bant sistemleri almaya başlamıştır.

Yan kenarlarından kıvrılmış ve batık sorunu olan tırnaklar tel veya bant sistemi ile batan kenarlardan gerilerek kaldırılır. Bu şekilde sabitlenen tırnaklar daha geniş şekilde uzar ve batık tırnak sorunu ortadan kalkar.

Tırnak batmasını önlemek için neler yapılabilir?

Tırnağı uç kısımdan düz kesmek ve törpülemek gerekir. Özellikle ayak tırnaklarında oval ve aşırı kısa kesimden kaçınılmalıdır. Dar veya çok geniş ayakkabı giymemek gerekir. Ayakta basma problemi (içe basma, dışa basma, düz tabanlık, yüksek kavis) varsa düzeltilmelidir. Tırnak mantarı da tırnak şeklinde deformasyonla birlikte mantara sebep olabileceği için, mantar varsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Batık tırnak tel uygulaması

Etiketler: Tırnak Batması Tedavisi,